Co je člověk?

Co je člověk?

Přinášíme vám překlad krátké přednášky vizionáře a futuristy FM-2030 o Nadčlověku/PostČlověku/Transčlověku.

Co je to Člověk?

Inu, my lidé jsme biologické organismy. Jsme specifické výtvory specifické biosféry. Jsme křehcí, ohrožitelní, zranitelní a smrtelní. Jsme konečné bytosti – bytosti s koncem života. A kvůli tomu všemu máme něco, čemu říkáme „instinkty přežití. Strach, teritorialita (boje o území), agresivita, závist… Jak kdokoliv z nás může vůbec být dobrou morální osobností? Je s podivem a nadějné, že vůbec jsme tak dobří a morální, jak jsme. Dokud žijeme v těchto křehkých biologických tělech, budou tzv. instinkty přežití vládnout všemu.

Přechod ze zvířecího člověka na post-člověka je stále rychlejší a rychlejší. Jde o to, že se učíme nahrahovat své organické části těla. Pokoušeli jsme se o to již před 50 nebo 100 lety, ale nikdy s takovou profesionalitou a účinností jako dnes, s moderními prostetiky. Miliony a miliony lidí už nyní chodí po světě s jinými částmi těla než jejich originálními! Proč ale neposunout tuto záležitost ještě o trochu dál? Proč nezačneme přemýšlet nad vytvořením zcela nových těl?

Náhradních těl! Kousek po kousku dostáváme přístup ke svým chromozomům a genům. Kousek po kousku ukládáme informace z organického mozku do syntetického mozku, a ze syntetického mozku do organického mozku. Kousek po kousku od-zvířecňuje (deanimalizujeme) svá těla. My, kteří máme génia a odvahu tak činit, jsme schopni dokázat prakticky cokoliv. Měli bychom usilovat o to, abychom přestali být cloumáni silami přírody. Vždyť jakoupak mám svobodnou vůli? Jsem vystaven na pospas milosti svých hormonů, svých genů, své biochemie a spoustě dalším věcem, na kterými nemám vůbec nadvládu! Nesmíme už nikdy být omezeni na svých lidských právech nebo rovnosti.

Chceme přiložit ruce k choreografii svého vlastního genetického vzhledu. Protože dokud budeme uvězněni v těchto křehkých biologických tělech, bude vždy existovat nerovnost, lidské tragédie a lidské utrpení. Chceme mít právo být tady za 100 let, nebo za 1000 let. To je nejurgentnější a nejzákladnější ze všech životních potřeb: Dokud je není překonána smrt, není nikdo z nás svobodný!

FM-2030: Co je to (trans)člověk?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.