Jak se chovat při dopravní srážce se zvěří

Jak se chovat při dopravní srážce se zvěří

V rámci našeho eko-projektu a pardubického sabatu zveřejňujeme projekt Jakuba Sázavského.

„Jak se chovat při dopravní srážce se zvěří“

Na tohle téma a problematiku spojenou s ním jsem chtěl upozornit ve chvíli, kdy jsem 4.dubna 2020 jel s přítelkyní a její sestrou domů z zahradní slavnosti a podařilo se nám srazit zajíce který nám z ničeho nic skočil pod auto, čelní náraz byl nevyhnutelný a já ho musel odklidit ze silnice, pohled to byl hrozný, v jednu chvíli vidíte krásné divoké zvíře a ve chvíli druhou uklízíte jeho vyvržené tělo a v rukách cítíte teplotu jeho těla a krev stékající a zasychající vám na rukou-pocity spojené s tím bych nepřál nikomu.

Co dělat když srazíte dopravním prostředkem zvíře?

Samozřejmě že když jedete v nepřehledném úseku, za snížené viditelnosti nebo malé přilnavosti vozu k vozovce(náledí/déšť) tak musíte přizpůsobit rychlost svého vozu, ale to snad vysvětlovat nemusím je to jasná logická věc a obsažená i v autoškole.

Když vidíte že vám do cesty vběhne zvíře a srážka s ním je nevyhnutelná-jeďte přímo a připravte se na náraz. Ve chvíli kdy už je pozdě a chtěli by jste se i tak vyhnout tak většinou ho vždy stejně srazíte a je větší možnost že ztratíte kontrolu nad vozem a můžete se vybourat a dojít k vlastní úhoně. Pokud samozřejmě vidíte na silnici zvíře včas tak zpomalte nebo zastavte a světelnými a zvukovými signály se snažte ho dostat z vozovky.
Po strážce zvířete jste ze zákona povinni to nahlásit policii která po příjezdu zavolá myslivce z “rajonu” okresu ve kterém se to stalo a ten posoudí jak jsou rozsáhlá zranění a případně se ho ujme do obory nebo když budou zranění vážná tak mu ukrátí trápení. Chtěl jsem do článku dát mapu rajonů myslivců aby jste si je zavolali sami a v tím případě není nutné volat policii pokud nedošlo k velké újmě na vozidle (nad 100 000kč jako při normální kolizi) nebo zranění na straně řidiče/spolujezdců. Mapy s rajóny si můžete sami najít, každý kraj má své a že jich je pěkný počet ale najít kontakt se tam dá.

Samozřejmě že hned po srážení zvířete se chováte jako při normální kolizi=vzít si reflexní vesty, zapnout v autě výstražná světla+ dát na vozovku trojůhelník.
Pokud se vám stane že zvíře srazíte a ono odběhne popodál pryč ze silnice, je dobré se jít podívat jestli opravdu odběhlo pryč nebo jestli mělo jen šok a skácelo se pár metrů opodál, v tom případě volejte opět policii/myslivce z revíru kde se to stalo.

Malé procento případů je že při srážce se zvířetem se mu stanou vnitřní zranění/vnitřní krvácení v tom případě bohužel my nemůžeme nic udělat protože zvíře odběhne do lesa a ani neví že mu něco je.
Když srazíte zvíře a chcete ho jen odklidit je dobré mít sebou na manipulaci s ním rukavice, může mít nějakou nemoc nebo infekci ale to je také malé procento i tak je lepší být připraven a jedny rukavice v autě člověka snad obtěžovat nebudou.

Bohužel když se vám stane že srazíte zvíře a udělá vám škodu na autě (myšleno závažnější závady) např. dospělí jelen/bachyně která může mít v klidu i přes 200kg tak bez pevnostního nárazníku vám udělá z auta papír.

Pojišťovny vám většinou nepomůžou pokud nemáte v pojistce srážku auta se zvěří a věci s tím spojené i tak je ale lepší vše nafotit a nahlásit policii, i oni vám po telefonu pomohou co v dané situaci dělat.

Na závěr jsem chtěl i poradit co dělat když nemáte signál na mobilu a po srážce nemůžete zavolat právní orgány s tím spojené a vidíte jak to zvíře trpí a ukončit mu trápení, ale z hlediska případné legislativy by jste byli i tak bráni jako pytláci protože jste pro to nebyli proškoleni a pomalu nikdo vám nebude věřit že jste mu jen opravdu chtěli ukončit trápení navíc málokdo by měl na to žaludek to udělat, ale viděl jsem jak myslivec ukončuje trápení trpícího srnečka tak vám nastíním představu jak by to mělo vypadat. Předem upozorňuji že nikoho k tomu nenabádám!

-Zaklekl mu krk a zajistil aby se nemohl hýbat i když většinou takto poraněná zvěř jen bezvládně leží a kouká vám do očí(hrozný pohled 🙁 )

-Jednou rukou mu chytil čumák a druhou zátylek a škubnul s ním co nejvíc to šlo (přesný úhel vám neřeknu, toto není návod ale můj pohled když jsem viděl jak to dělá)
-potom mu zavřel oči a naložil ho.

Jsou záznamy o tom že i zvěř co je nemocná a trpí tak může spáchat i sebevraždu tím že vám skočí úmyslně pod auto, nebo se může jen vyděsit a skočit vám pod auto. Tak či onak vy za jeho smrt nemůžete, ale můžete se podílet na jeho záchraně nebo alespoň ukončení trápení zavoláním příslušných státních orgánů.

Jezděte bezpečně a zodpovědně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.